↑ Powrót do Spektakle

Teatr Czarny Kwadrat: Von Bingen. Historia prawdziwa

Czarny Kwadrat 1 str

Hildegarda von Bingen urodziła się jako dziesiąte dziecko swoich rodziców. Zgodnie z panującymi podówczas zwyczajami oddano ją pod opiekę kościoła – jako dziesięcinę. Zamieszkała więc w pustelni gdzie miała dożyć swoich dni jako mniszka – czytając psałterz, ucząc się pisać i zgłębiając Tajemnicę Zbawienia. Plan ten konsekwentnie zmierzał ku realizacji aż do dnia, kiedy Hildegarda – w absolutnej ciszy pustelni – usłyszała Głos Boga…

Tak skończyło się życie Hildegardy, a zaczął się Żywot Świętej Hildegardy Von Bingen.  W przeciwieństwie jednak do typowych hagiografii, ta nie była utworem literackim i nie powstała po śmierci głównej bohaterki. Zanim o Świętej Hildegardzie z Bingen zapisano choćby jedną stronę w księgach – zwykła, ludzka Hildegarda musiała dotrzymać jej kroku.

Kronikarze, rodzice Hildegardy, jej surowa opiekunka Jutta zapraszają do udziału w widowisku, ukazującym jej drogę ku świętości. Jak zmienia się życie kogoś, kto traci prawo do dysponowania swoją osobą, stając się niejako „dobrem publicznym”? Jak wygląda proces rezygnacji z prawa do siebie?

 

Reżyseria: Błażej Tachasiuk
Scenariusz: Sandra Szwarc

Obsada:
Mniszka 1/Matka Mechtild – Małgorzata Polakowska
Jutta – Karolina Gaffke
Kronikarz – Jacek Panek
Mniszka 2/Ojciec Hildebert – Piotr Rogalski
Hildegarda – Anna Ałaj

Dodaj komentarz